Czym są sprężarki oraz jak działają?

Sprężarki to sprzęty, z którymi spotykamy się często. Są obecne w wielu zakładach industrialnych, i w każdym, normalnym domu! Wentylator, lodówka czy elektroluks… To tylko drobne przykłady. Kluczowym zadaniem przeciętnej sprężarki jest intensyfikowanie ciśnienia gazów. Niekiedy oczekiwany jest efekt wymuszenia przepływu medium. Mamy prawo także swobodnie zmienić temperaturę oraz gęstość określonego czynnika. Jak dostrzega się, sprężarki są urządzeniami zdolnymi do modyfikowania jednej formy energii w drugą. Na wlocie do pojemnika panuje ciśnienie niższe od atmosferycznego. Nazywamy je ciśnieniem ssawnym. 

Wybrane medium zostaje zassane, a po pewnym czasie sprężone. Dzięki ciśnieniu tłocznemu, gaz wydostaje się na zewnątrz urządzenia. Ciśnienie na wylocie musi posiadać o dużo większą wartość, niż atmosferyczne. Inaczej medium nie uwolni się ze zbiornika. Bardzo istotnym detalem każdej sprężarki jest układ chłodzący. Sprężaniu gazów akompaniują wielkie straty energii w postaci ciepła. Wobec tego niebezużyteczna jest obecność chłodnicy. W przeciwnym przypadku, dojdzie do przegrzania sprzętu, a nawet jej zniszczenia! 

Opis technologiczny sprężarki

Funkcją sprężarki jest zwiększenie ciśnienia wskazanego gazu. Taki efekt oznaczamy sprężaniem. Gazy mają luźną budowę molekularną. Wskutek tego tak swobodnie przerobić ich kształt i objętość. Wymaga to niemniej jednak dużych nakładów energii. Wykorzystuje się do celu pracę mechaniczną. Gaz pozostaje sprężony w szczelnym, zamkniętym zbiorniku. Tudzież wyeksploatowana do tego energia przekształca się w ciepło. Stąd obowiązkowa obecność chłodnicy. Bez właściwego systemu chłodzenia, sprężarka wybitnie błyskawicznie uległaby uszkodzeniu. 

Do wnętrza sprężarki gaz pozostaje zassany. Tuż przy wlocie dominuje ciśnienie ssawne, nieco niższe od atmosferycznego. Natomiast ciśnienie przy wyjściu ze zbiornika jest niezwykle wysokie. Dzięki temu czynnik jest prędko przetłaczany na zewnątrz. Oprócz zmiany ciśnienia, praca sprężarki powoduje kilka innych efektów. 

Następuje zmiana gęstości oraz temperatury czynnika. Ciałka gazu zostają bardzo stłoczone. Natomiast za pomocą chłodnicy nadzorujemy uwalniane ciepło. 

Możliwe jest także wymuszenie przepływu medium. Nawet domowy wentylator wzmaga ruch powietrza w określonym kierunku.

Zobacz także: sprężarki tłokowe

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *